ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΘΕΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΣΤΟ ΔΠΜΣ "ΩΚΕΑΝΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΘΑΛΑΣΣΙΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ" ΑΚΑΔ. ΕΤΟΥΣ 2022-23

Call for applications (2022-2023) (find the call and the application at the bottom of the post)

Ανακοινώνεται η προκήρυξη θέσεων (Ακαδ. Έτους 2022-23) του Διιδρυματικού Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών με τίτλο “ΩΚΕΑΝΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΘΑΛΑΣΣΙΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ”.

Tα Τμήματα Βιολογίας, Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος, Φυσικής και Χημείας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και το Ελληνικό Κέντρο Θαλασσίων Ερευνών λειτουργούν το Διιδρυματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών με τίτλο «Ωκεανογραφία και Διαχείριση Θαλασσίου Περιβάλλοντος». Το Διιδρυματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΔΠΜΣ) έχει ως γνωστικό αντικείμενο την Ωκεανογραφία η οποία περιλαμβάνει όλους τους επιστημονικούς κλάδους οι οποίοι ασχολούνται με την έρευνα και την διαχείριση του ευρύτερου θαλάσσιου χώρου.

Σκοπός του ΔΠΜΣ είναι η παραγωγή και μετάδοση γνώσης, η ανάπτυξη τεχνογνωσίας, και ερευνητικής δραστηριότητας στο επιστημονικό πεδίο της Ωκεανογραφίας σε συνδυασμό με την επιστημονική διαχείριση του Θαλάσσιου Περιβάλλοντος με βάση της αρχές της αειφορίας. Επιπλέον το ΔΠΜΣ στοχεύει να καλύψει τις απαιτήσεις της σύγχρονης εποχής στην εξειδίκευση του επιστημονικού δυναμικού που θα ανταπεξέλθει στην πολυπλοκότητα των σύγχρονων προβλημάτων σε κάθε επίπεδο διοίκησης και τομέα δραστηριότητας που αφορούν την επιστήμη της Ωκεανογραφίας.

Το ΔΠΜΣ απονέμει Δίπλωμα Μεταπτυχιακών Σπουδών στη «Ωκεανογραφία και Διαχείριση Θαλασσίου Περιβάλλοντος» – «Oceanography and management of the Marine Environment»